Články a reportáže - Oslava Mahášivarátrí

V pondělí 7. března 2016 proběhla v Praze oslava významného indického svátku Mahášivarátrí - velké Šivovy noci.
Program v paláci Lucerna vedl významný indický duchovní Mistr a autor systému Jóga v denním životě J. S. višvaguru mahámandaléšvar paramhans svámí Mahéšvaránanda.

Součástí programu bylo také představení indického klasického tance Bharatanátjam v podání Bhaktidéví z Vídně a hudební vystoupení pražského souboru Mantra ánanda band ve složení Jitka Blahůšková Fajfrová a Petr Růžička.

Program zahájil předseda rady Višva Guru Díp Hindu Mandiru - českého hinduistického společenství (hlavního pořadatele akce společně se zapsaným spolkem Jóga v denním životě Praha) Vivék Ojha, který vysvětlil význam svátku Mahášivarátrí. Po něm vystoupil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky (a bývalý velvyslanec ČR v Indii) Hynek Kmoníček, pod jehož záštitou se akce konala. Pan Kmoníček vzpomněl na tři roky strávené v pozici českého velvyslance v Indii, na široký rejstřík česko-indických vztahů a na význam osobního rozvoje a duchovní stránky života pro všechny, kteří přijdou s Indií do kontaktu.

Mezi vzácnými hosty oslavy byli také zástupci Velvyslanectví Indie v ČR včetně 2. tajemníka Rajeshe Sharmy, duchovní řádu Purí sádhví Párvatí a sádhví Anubhaví a další osobnosti a přátelé z České republiky a dalších evropských zemí, Indie, Kanady atd.

Višvagurudží Mahéšvaránanda ve svých vystoupeních před zaplněným velkým sálem Lucerny zdůraznil význam duchovnosti a osobního rozvoje bez ohledu na konkrétní náboženské přesvědčení každého z nás, protože ať už uctíváme Kršnu, Šivu, Ježíše či Buddhu, Bůh je jen jeden. Během obřadu k uctění boha Šivy, který představuje vesmírné vědomí, Višvagurudží popřál obyvatelům Prahy a celého Česka a celému světu mír, harmonii a lásku.
Celý program byl harmonicky doplněn dvěma tanečními vystoupeními tanečnice Bhaktidéví a zpěvem manter s hudebním doprovodem souboru Mantra ánanda band.

Několik set diváků se aktivně zapojilo do programu tím, že sami také provedli obřad abhišék k uctění boha Šivy. Z celého programu odcházeli domů plni vnitřního míru a motivace k práci na vnitřní obrodě a pokroku na duchovní cestě.

Ať už jste měli možnost se letošního programu zúčastnit nebo ne, můžete se už teď těšit na oslavu, která proběhne v příštím roce.