khatu pranam Pleso

Jóga pro začátečníky - základy Jógy v denním životě

1. díl systému Jóga v denním životě

Náplní úvodního dílu celého systému jsou sarva hita ásany – pozice vhodné pro každého a speciálně navržená sestava systému Jóga v denním životě nazvaná Khatu pranám – Pozdrav Khatu. Cílem kurzu je osvojit si základní techniky a znalosti, potřebné pro praktikování vyšších dílů systému. Zdánlivě jednoduché cviky jsou dle našich zkušeností nejefektivnější cestou k probuzení energie v těle a pro dosažení harmonie těla, mysli a duše. V kurzu se naučíte základní jógové pozice, dechové, relaxační a meditační techniky, seznámíte se s  jógovou filozofií a zásadami zdravého, plnohodnotného životního stylu. Kurz je vhodný pro začátečníky a pro ty, kdo si chtějí vybudovat pevný základ pro optimální rozvoj pokročilejších jógových technik.

Více zde: ukázka 1. dílu

Jóga pro mírně pokročilé

2. - 3. díl systému Jóga v denním životě

Kurz je určen především pro cvičence, kteří absolvovali 12 týdnů (1 cvičební semestr) cvičení 1. dílu, protože některé techniky na sebe přímo navazují a jejich neznalost by neumožnila plně využít potenciál cvičení pro mírně pokročilé. Druhý a třetí díl dále prohlubují znalost relaxačních i dynamických ásán – jógových pozic, dechových (pránájámových) i meditačních technik. Cílem je zvýšení tělesné energie a celkové fyzické, psychické i duševní pohody v každodenním životě.

Více zde: ukázka 2.dílu a 3. dílu

Jóga pro pokročilé

4. – 8. díl systému Jóga v denním životě

Jóga v denním životě je ucelený systém, vytvořený propojením tisíciletími prověřeného vědění indických Mistrů se znalostmi a zkušenostmi předních evropských fyzioterapeutů. Pro návštěvu kurzů, kde se cvičí 4. – 8. díl, je nezbytné absolvovat 1. – 3. díl. Ve vyšších dílech se z jógy stává komplexní nástroj pro ovládání svalového aparátu i regulaci vnitřního napětí, nespokojenosti a pracovního i osobního stresu.

Více zde: ukázka 4. – 7. dílu

8. díl je závěrečný a skládá se ze cviků vyžadujících dlouhodobou fyzickou a psychickou přípravu i důkladnou znalost cviků ze všech předchozích dílů.

Více zde: ukázka 8. dílu

Jóga pro studenty

Hodiny jógy upravené pro mladé a aktivní. Obsahují stejná cvičení jako ostatní kurzy jógy, cvičí se však dynamičtějším a rychlejším tempem, jsou tedy víc zaměřené na zlepšení kondice a posilnění svalstva.

Jóga na podporu vitality a prevence diabetes

Vitalita je živost, životaschopnost či životní energie. V rámci lidského těla můžeme mluvit o imunitě a celkové odolnosti. Kurz je zaměřen především na oblast břicha, kde se nachází manipúra čakra, bránice a životně důležité orgány, jako např. játra, slinivka či střeva. Cvičení je vhodné především pro diabetiky a osoby zatížené neustálým stresem, osoby trpící trávícími obtížemi či nechutenstvím i všechny ostatní, kteří se chtějí zaměřit na harmonizaci oblasti břicha.

Jóga při bolestech zad

Jóga v denním životě pro zdravá záda představuje progresívní 8-stupňový systém, který se podobá ucelenému cvičebnímu systému Jóga v denním životě. Navíc obsahuje speciální cviky zaměřené na záda a vyrovnávání svalových dysbalancí. V každém z těchto stupňů se procvičuje celé tělo prostřednictvím uvolnění, protahování a posilování, což vede k ochraně zad před bolestí a zraněním. Pokud lékařská diagnóza vyloučila jako příčinu problému, přirozené poškození, pravidelné cvičení podle tohoto systému pomáhá zlepšit a obnovit svalovou rovnováhu, správné držení těla a zlepšit krevní oběh v celém těle. Tyto hodiny jsou vhodné pro začátečníky i pro ty, kteří hledají dlouhodobý ucelený program zaměřený na péči o  páteř.

Jóga pro děti a rodiče

Říkanky, obrázky, hračky a spousta zábavy, tedy jóga hrou. Jednoduchá cvičení, vhodná pro děti od 4 do 9 let s rodiči a děti od 10 do 15 let samostatně. Děti se zábavnou formou učí základům pohybových, dechových i relaxačních cvičení, čímž se zvyšuje jejich již tak přirozená pružnost i schopnost soustředění a uvolnění. Tyto aktivity pomáhají dětem prožít co nejspokojenější dětství.

Jóga pro ženy

Lekce jógy zaměřené především na specifické potřeby / obtíže ženského těla a psychiky (nepravidelná či bolestivá menstruace, PMS, neplodnost, hormonální nerovnováha, obtíže v menopauze). Prostřednictvím relaxace, dechu, pohybu, koncentrace a meditace se ženy mohou naučit lépe a hlouběji vnímat své tělo a jeho obtíže v různých fázích života (detoxikace těla i mysli, metabolismus, ztuhlost kloubů, svalů a vazů, krevní oběh), jak harmonizovat psychiku a její vliv na různé problémy (únava, sklon k depresím, nesoustředěnost, nespavost, mentální a emocionální stres).

 

Jóga pro těhotné

Hodiny jógy pro nastávající maminky, které se chtějí udržet ve fyzické a psychické pohodě během celého těhotenství a usnadnit si porod. Cvičit je možné  až do porodu. Vždy je ovšem nutné mít potvrzení lékaře i souhlas cvičitelky. Kurz vedou pouze lektorky maminky.

 

Jóga pro seniory

Jedná se o lekce přizpůsobené tempem i obsahem seniorům. S věkem přicházejí problémy vznikající v důsledku opotřebování organizmu nebo nesprávným životním stylem, nicméně člověk není nikdy příliš starý na to, aby začal s jógou, zlepšil svou celkovou kondici a ulehčil si tak. Cvičí se pouze jógové cviky a techniky obsažené v prvním dílu, které jsou nenáročné a zároveň velice účinné, cvičení  lze provádět i vsedě. Kurz je veden převážně seniory.

 

Jóga pro zdravotně oslabené

Speciální cvičení pro osoby s téměř jakýmkoli zdravotním omezením, vedené pouze těmi nejzkušenějšími lektory. Velký důraz je kladen na individuální techniku, která je vždy přizpůsobena potřebám cvičence, ať už se jedná o rychlost či náročnost cvičení.

 

Jóga v angličtině / Yoga in English

Otevřené hodiny jógy pro začátečníky v angličtině. Open yoga courses for beginners in English.

 

Satsang

Satsang je sanskrtské slovo, které znamená v doslovném překladu „být s pravdou; být na místě, kde se hovoří o pravdě“. Je to večer vyplněný jógovou filozofií, duchovními písněmi (bhadžany) a meditací.