"Tvé srdce nechť se podobá oceánu, do něhož vtéká tisíce řek, a on nikdy nepřeteče. Tvá mysl nechť je jako nebe – nekonečné a jasné, klenoucí se svobodně nad tímto světem. Tvé bytí nechť je jako strom, který skýtá každému osvěžující stín, a odmění se ti šťavnatými plody, hodíš-li po něm kamenem; jako strom, jenž nikdy nelpí na tom, kdo mu prospívá, a nevyčítá nic tomu, kdo ho kácí."

Zvládli jste přípravné cviky prvního dílu systému „Jóga v denním životě“ a můžete přejít k „opravdovým“ ásanám klasické jógy.

Poznali jste, že je velký rozdíl mezi tradiční gymnastikou, která působí zejména na svaly, klouby a krevní oběh, a jógovými cviky a pozicemi, které hluboce ovlivňují tělesné funkce i mysl a pozitivně je mění. Působí nejen na svaly a pohybový aparát, ale také na vnitřní orgány, žlázy s vnitřní sekrecí a vegetativní nervovou soustavu. V ásaně je určitá část těla stlačena a jiná protažena, čímž se mění prokrvení příslušných orgánů. Změny v přítoku krve současně s masáží způsobenou dechovými pohyby stimulují jejich funkci. To vše pomáhá získat a udržet jak tělesnou kondici, tak duševní rovnováhu a pocit vnitřní harmonie. Výsledkem je vyvážený stav celého organismu.

Ásany tedy působí nejen na tělo, ale dalekosáhle ovlivňují celou osobnost. Pravidelným cvičením ásan se tělo a mysl přirozeným způsobem uzdravuje, harmonizuje a zklidňuje. Tak zažíváte spolu s pocitem tělesné pohody i vnitřní mír a radost.

Abyste mohli v józe zaznamenat rychlé a zároveň trvalé úspěchy, je nejdůležitější pravidelně a systematicky cvičit. Zpočátku vám to možná bude připadat trochu obtížné; jakmile však ve svém těle a mysli začnete vnímat blahodárné účinky cvičení, přirozeně se dostaví i touha zacvičit si.

Průběh jógové hodiny

  • Každou hodinu jógy začněte uvolněním. Pak zařaďte několik dynamických cviků ze sarva hita ásan, jako je např. protažení trupu, kolébání do stran, torze apod. Tím se prohřejí svaly, uvolní klouby a povzbudí krevní oběh.

  • Pak cvičte ásany z daného dílu systému „Jóga v denním životě“. Zpočátku provádějte každou ásanu třikrát bez delších výdrží, a až ji zvládnete, zůstaňte v pozici několik minut s normálním dechem. Na závěr se krátce uvolněte.

  • Potom si v místnosti vyvětrejte a začněte cvičit pránájámu a následně meditaci podle daného dílu.

  • Hodinu jógy ukončete zazpíváním 3x ÓM a mantrou míru ÓM ŠÁNTI ŠÁNTI ŠÁNTI.