Pravidelným cvičením jógy je možné udržet tělo vitální a zdravé až do vysokého věku.

Jógové cviky mají stimulující a vyvažující vliv na žlázy, orgány a nervy a současně regenerují a pročišťují celé tělo, jak lze také lékařsky dokázat. Například rytmické střídání napínání a protahování s ohýbáním a stažením jednotlivých částí těla při provádění ásan způsobuje, že je krev a lymfa vytlačována z cév a že po krátkém „zaškrcení“ se zvyšuje prokrvení daných orgánů. Tak je tělo lépe zásobováno kyslíkem a výživnými látkami a zároveň se urychluje odstraňování zplodin.

Ve fázi protažení v ásaně se zvyšuje tlak na základní substanci, tzn. na onu oblast mezi buňkami, která zabezpečuje látkovou výměnu. Tím se zlepšuje odtok lymfy i vylučování ledvin a přestává městnání krve v cévách. Lymfa zajišťuje přenos tukových částí stravy do krevního řečiště a odvádí zplodiny z tkání. Má velký význam v boji proti infekci. V podstatě to pro dané orgány znamená optimalizaci jejich funkce a posílení imunitního systému. Kůže, náš největší smyslový orgán, zůstává díky střídání protažení a uvolnění pružnější a tím také mladší.

Zvláště obrácené pozice jako je viparíta káraní mudra, sarvánga ásana a šírša ásana zlepšují prokrvení horní poloviny těla, zvyšují krevní tlak a zabraňují městnání krve v žilách dolní poloviny těla. Také dynamické ásany vedou k lehkému zvýšení krevního tlaku a ke zmírnění poruch prokrvení. Uvolnění po ásanách (a samozřejmě především hluboké uvolnění v jóga nidře) způsobuje naopak vědomé přepojení ze sympatiku na parasympatikus, tedy z aktivity, zvýšeného krevního tlaku a zrychleného tepu na zklidnění, pokles krevního tlaku a zpomalení tepu.

Vegetativní nervový systém, který běžně není ovlivnitelný vůlí, reaguje tak nepřímo na odpovídající cviky a vytváří funkční rovnováhu sympatiku a parasympatiku. Stejným způsobem se chová i endokrinní žlázový systém. Tím vzniká pocit tělesné pohody, vnitřní vyváženosti a harmonie, a tím vším se posiluje zdraví.

MUDr. Ingrid Gebhardt