ÓM ášram v Indii slavnostně otevřen

Přes padesát tisíc hostů z Indie a dalších vice než 30 zemí, včetně stovek českých občanů, se sešlo 19. února 2024 v ÓM ášramu v Džadanu v severoindickém státě Rádžasthán. Přijeli na pozvání zakladatele ÓM ášramu, jógového Mistra a autora systému Jóga v denním životě Jeho Svatosti mahámandaléšvara višvaguru paramhans svámího Mahéšvaránandy (Višvagurudží). Zúčastnili se závěrečného dne slavnostního otevření tohoto unikátního centra, kterým se završilo 10 dnů obřadů a kulturních programů. Mezi významnými hosty slavnostního otevření byl premiér indického státu Rádžasthán Šrí Bhadžanlal Šarma, mahárádža Márváru z Džódphuru Jeho Výsost Gadžsingh Sáhib, Mahá nirvání ačárja mahámandaléšvar svámí Višokánand Bhartidží a další představitelé společenského, kulturního, náboženského a duchovního života. 


Během deseti dnů se na pódiu obrovského mobilního koncertního stanu s kapacitou 3 000 osob postaveného pro tuto příležitost vystřídali indičtí i evropští hudebníci. Bhaktidéví z ČR/Rakouska měla tři vystoupení tradičního indického duchovního tance bharatnatjam a vystoupili zde také slavní indičtí řečníci a představitelé Mahá nirvaní akháry, k níž patří také Višvagurudží a jeho
žáci. Všechny programy sál naplnily a na každém kroku zde byla cítit přátelská atmosféra mezi indickým a západním publikem. Indičtí návštěvnici jistě ocenili, s jakou opravdovostí a úctou k indickým tradicím se evropští vystupující k tanci bharatnatjam a interpretaci duchovních písní - bhadžanů postavili.


Jádrem programu slavnostního otevření však byly starobylé védské obřady. Cílem bylo oživení božské kosmické energie v celém ÓM ášramu. Obřadní rituály probíhaly při instalaci každé z šesti pozlacených kupolí na vrcholky budov ÓM ášramu a vlajky se symbolem ÓM na věž (sikhar) Šivova chrámu, Každý z deseti dnů navíc pandité vedli u obřadních ohnišť podle přísných védských pravidel mahá rudra jagju. Všichni zájemci z řad Višvagurudžího žáků měli možnost se tohoto obřadu aktivně zúčastnit. Mahámandaléšvar Čidambaranand Sarasvatí recitoval každý den z Šiva mahá purány.


Hlavním úkolem ÓM ášramu je předávat starobylou indickou vědu jógy a duchovní poklady védské kultury a pomáhat lidem na jejich duchovní cestě. Jak na závěr slavnostního otevření zdůraznil Višvagurudží, ÓM ášram je tu pro celý svět.


Fotografie z jednotlivých dnů slavnostního otevření najdete na www.omashram.com.


Historie ÓM ášramu: V roce 1990 zahájil paramhans svámí Mahéšvaránanda projekt nazvaný „Vzdělávací a výzkumné středisko ášramu Óm višva Díp gurukul svámího Mahéšvaránandy“, který se později rozvětvil do několika samostatných iniciativ, které jsou dnes součástí ÓM ášramu. Hlavní budova tohoto velkého komplexu, který se rozkládá na ploše 250 akrů, je postavena ve tvaru ÓM, starobylého sanskrtského symbolu zvuku, jenž představuje prvotní vibraci vesmíru. Jde o největší budovu ve tvaru ÓM na světě. Použití tradičních technik při jeho výstavbě, včetně ručního tesání růžového pískovce, po dobu tří desítek let výstavby pomohlo zachovat místní tradiční řemeslné dovednosti a znalosti. Za posledních 30 let se stavby ÓM ášramu účastnily také stovky dobrovolníků z Česka a v posledním roce celou stavbu vede Ing. Roman Fuksa z Prahy.

V rámci celého komplexu najdeme také rozmanité charitativní projekty: je zde např. útulek pro opuštěná zvířata a projekt zachycující dešťovou vodu, jejíž nedostatek je v této polopouštní části Rádžasthánu často velkým rizikem pro místní populaci. V areálu působí také základní, střední a vysoká škola a nemocnice.


Višvaguru paramhans svámí Mahéšvaránanda se stal sanjásínem (mnichem) v raném věku po zasvěcení jeho duchovním učitelem paramhans svámím Mádhavánandou. V roce 1971 přijel do Evropy a začal zde učit jógu a předávat duchovní moudrost svých mistrů na Západě. Po Evropě začal zakládat jógová centra také v Americe, Austrálii, Indii a dalších regionech. ÓM ášram je největší ášram, který založil. V Evropě je největším ášramem Maháprabhudíp ášram ve Střílkách na Moravě. Višvagurudží vytvořil vědecky sestavený systém Jóga v denním životě, který nabízí komplexní sestavu tradičních jógových technik přizpůsobenou potřebám moderního člověka. Jen v Česku podle něj každý týden cvičí ve čtyřech stovkách kurzů pořádaných pobočkami neziskové organizace Jóga v denním životě tisíce lidí. V loňském roce Jóga v denním životě oslavila 50. výročí tohoto systému v ČR, protože paramhans svámí Mahéšvaránanda k nám přijel poprvé v roce 1973. Od té doby zde vychoval několik generací cvičitelů jógy. 

9d1c14b7 08ee 436c a454 3fd2e2cd8e65

IMG 5764 min min