Džala nétí | Jóga nidrá | Strava a koření

 Technika Džala nétí (pročišťování nosu a dutin)


V kontextu současné situace celosvětové epidemie a jejích sociálních a psychologických dopadů na člověka je nasnadě, že jóga je pro lidi nesmírně důležitá pro udržení tělesného, duševního a sociálního zdraví, stejně jako pro pokračování v kultivaci duchovního rozvoje.

Představíme vám sérii krátkých a jednoduchých tipů na cvičení a techniky jógy, které poslouží k posílení organismu a pomohou nám lépe zvládnout současnou situaci.


Nedostatek spánku, úzkosti, špatná strava, nedostatek pohybu, smutek, strach, nejistota –  všechny tyto faktory oslabují imunitu a snižují kvalitu života. S ohledem na tyto problémy vás seznámíme se způsoby, jak být prostřednictvím jógy zdravější, šťastnější a celistvější osobou a jak se znovu dostat do kontaktu sami se sebou, se svým Já.

Často se nyní mluví o pravidelném mytí rukou a nedotýkání se očí, úst a nosu, ale můžeme pro sebe dělat více. Jogíni věděli, že velmi důležitá je péče o sliznice úst a nosu. Technika, která nám může v období nachlazení, chřipky a alergií velmi pomoci, se jmenuje džala néti. Proplachujeme při ní nos a hrdlo teplou slanou vodou.

Neti 01 800

Džala néti je jedna ze šesti hathajógových krijí. Je to technika pročišťování nosu pomocí teplé slané vody. Džala néti působí preventivně proti zánětům dutin, uší, krku a nosu. Denní praktikování této očistné krije snižuje riziko nachlazení a alergií. Odstraňuje nečistoty, bakterie a viry z horních cest dýchacích, a proto je v této době pandemie velmi důležité. Kromě toho pomáhá při různých dalších problémech, protože stimuluje a osvěžuje oči, působí proti bolestem hlavy a migrénám, zlepšuje koncentraci a paměť a zmírňuje duševní napětí.


K provedení džala néti potřebujete speciální konvičku na vodu zvanou lóta (kovovou, plastovou či keramickou), kterou si můžete zakoupit v jógových centrech, na internetu a v některých lékárnách. Naplňte lótu teplou vodou (přibližně 38 °C). Obvykle je objem lóty asi 500 ml. Na toto množství přidejte půl lžičky soli a důkladně zamíchejte. Pokud by roztok v nose pálil, znamená to, že je soli moc nebo málo – to časem poznáte i dle chuti roztoku.

Předkloňte se, zasuňte nástavec lóty do levé nosní dírky a pomalu nahněte hlavu doprava. Udržujte ústa mírně otevřená a pomalu jimi dýchejte. Voda by měla začít protékat do levé nosní dírky a vytékat z pravé nosní dírky. Nechte vodu volně proudit (polovina vody z lóty na každou nosní dírku nebo celá lóta na každou nosní dírku) a poté postup opakujte s druhou nosní dírkou. Pokud voda neteče do druhé nosní dírky, jemně upravte polohu hlavy. Po džala néti byste si určitě měli vysušit nos pomocí techniky kapalabháti pránájámy (očista čelních dutin): mírně se předkloňte, nadechněte se ústy a silně a krátce vydechněte současně oběma nosními dírkami (několikrát opakujte). Tento typ pránájámy vysouší nos, osvěžuje a zvyšuje energii cirkulující v oblasti čela a hlavy, a tím celkově osvěžuje, čistí čelní dutiny a má uklidňující a protistresový účinek. Více o technice kapalabháti zde.

Poznámka: Džala néti by se měla být cvičit ráno, nikdy ne před spaním. Krátce po jejím provedení není vhodné vyjít ven, pokud je chladné počasí.

Díky džala néti se organismus a konkrétně čelní dutiny, které jsou první výspou imunitního systému horních cest dýchacích, dokáží lépe chránit v chladných ročních obdobích, při sezóně alergií, a také před infekčními (bakteriálními a virovými) chorobami.

Zacvičte si s námi tuto techniku.

 

 Džala nétí | Jóga nidrá | Strava a koření

Jóga nidrá - antistresová relaxační technika

Jak jsme již uvedli v předchozím článku, nedostatek spánku, úzkost, stres, strach a nejistota jsou faktory, které oslabují imunitu a snižují kvalitu života. Dnes si proto povíme o jóga nidře, která nám od těchto problémů ulevuje.

Jóga nidrá neboli vědomý spánek či úplná relaxace nemá nic společného s hypnózou nebo sebehypnózou. Je to technika, při níž zůstáváme plně bdělí a kterou mohou praktikovat všichni, od dětí až po seniory. Lze ji snadno začlenit do každodenního života. Vzpomeňte si na odpolední spánek, kdy se vám během několika minut podařilo hluboce uvolnit, takže jste měli pocit, že spíte celé hodiny. To je základ první fáze této techniky – být schopen se během několika minut úplně uvolnit a eliminovat svalové napětí způsobené stresem. Stres je faktorem podílícím se na oslabení imunity, a proto jóga nidrá jeho odbouráním a prevencí pomáhá obrannyschopnosti organismu lépe se vypořádat se všemi výzvami. To je zvláště v době sezónních chřipkových onemocnění velmi přínosné.

Někdy máme při ulehnutí pocit, jako by se celé tělo chvělo a pulzovalo v rytmu srdce. Tělo je v napětí způsobeném stresem. Vstoupíme-li do stavu hluboké relaxace, napětí okamžitě zmizí. Jóga nidrá je jógový způsob spánku, při kterém vědomě přecházíme z fáze dominantní aktivity sympatické části autonomního nervového systému (sympatikus) do stavu, v němž je aktivní parasympatikus (, trávení, detoxikace a relaxace). Jóga nidrá vede k hlubokému uvolnění celého těla, uklidňuje tok myšlenek a vyrovnává emoce, což pomáhá eliminovat mimo jiné řadu psychosomatických onemocnění.

Anandasana 1600

Technika jóga nidry

Lehněte si na záda do ánanda ásany, nohy a paže jsou mírně od sebe, dlaně směřují ke stropu, abyste měli otevřený hrudník a mohli dýchat hlouběji. Můžete se přikrýt, abyste neprochladli.

Jednou nebo dvakrát se nadechněte trochu hlouběji, pomalu vydechujte nosem a prociťujte, jak tělo opouští napětí. Cítíte váhu svého těla, kontakt těla se zemí. Pomalu v duchu procházejte celým tělem od prstů na nohou k horní části hlavy a od horní části hlavy k prstům na nohou. Jedná se o čistě mentální cvičení bez fyzických pohybů. Jak procházíte v mysli celým tělem, postupně se uvolňujete. Snažte se vnímat, jak je každá část vašeho těla uvolněná a lehká.

Po uvolnění celého těla zaměřte pozornost na dech. Stačí si uvědomit, že nadechujete a vydechujete, a vnímat, jak se břicho při nádechu zvětšuje a s výdechem klesá. Neměňte rytmus dýchání. Uvolnění těla a vědomí dechu – „břišního dýchání“ (dýchání bránicí) - uklidňuje nervový systém a rozrušené emoce, vyrovnává levou a pravou polovinu mozku a vede k eliminaci stresu a nespavosti. Několik minut sledujte svůj dech, soulad těla a dechu – rozpínání a uvolňování. Prociťujte, jak při každém výdechu odchází napětí a jak nadechování naplňuje tělo čerstvou energií (pránou).

Na začátku a na konci jógy nidry můžete využít sankalpu – vaše rozhodnutí, touhu, cíl, formulované do krátké pozitivní věty. Sankalpu třikrát v duchu opakujte a buďte si jisti, že se splní. Tímto způsobem se můžete zbavit špatných návyků, osvojit si  návyky dobré, a přispívat tak ke zlepšování svého celkového zdraví.

Asi po patnácti minutách pomalu znovu prociťte celé tělo. Uvědomte si polohu těla v prostoru a připomeňte si, že nespíte, ale cvičíte jóga nidru. Několikrát se trochu hlouběji nadechněte a vydechněte, pomalu pohybujte prsty. Poté s nádechem položte paže nad hlavu, protáhněte se a s výdechem se uvolněte. Protřete si dlaně do tepla a položte si je na oči, zahřejte obličej a pomalu oči pod dlaněmi otevřete. Poté dlaně oddalte. Tím je jóga nidrá ukončena. Pomalu se posaďte.

Techniku si můžete také sami pro sebe namluvit, a provádět tak sami sebe jednotlivými kroky.

30 až 45 minut jógy nidry má obdobný účinek jako několik hodin spánku. Tato nenáročná technika ze systému „Jóga v denním životě“ vám může přinést mnoho dobrého. Je známo, že mnoho velkých objevů a umělecké inspirace pochází právě z tohoto stavu mezi spánkem a bdělostí – ze stavu mezi nevědomím, podvědomím a vědomím, tedy ze stavu, který se navozuje při cvičení jóga nidry.

Věnujte tomuto cvičení pravidelně patnáct minut denně a ucítíte přinosy, které jóga nidrá přináší: lepší tělesné, duševní, emoční a duchovní zdraví, lepší paměť, větší kreativitu a také schopnost lépe a racionálně řešit problémy. Jsme-li v harmonii, má naše imunita lepší předpoklady čelit vnějším výzvám - také těm v podobě infekčních onemocnění.

V příštím týdnu se seznámíme s vlivem stravy a koření na imunitu.