Logo 50 let JDZ v Ceskolosvensku

 

V letošním roce slavíme významné výročí – 50 let Jógy v denním životě v České republice. Právě před 50 lety do tehdejšího Československa poprvé přijel vyučovat jógu autor našeho systému, indický jógový učitel paramhans svámí Mahéšvaránanda. Za tu dobu u nás svámí Mahéšvaránanda vychoval několik generací cvičitelů jógy. Bylo to právě v tehdejším Československu, kde vznikl název systému Jóga v denním životě pro komplexní soubor fyzických, dechových a mentálních jógových technik. Tento systém je sestaven do 8 dílů podle obtížnosti tak, aby ho mohl cvičit každý bez ohledu na svůj zdravotní stav a věk. V nabídce se objevily kurzy pro začátečníky i pokročilé a specializované kurzy, např. proti bolestem zad nebo pro děti.

Po listopadu 1989 přišel boom v počtu našich kurzů jógy a vznikly také neziskové organizace, které tyto kurzy a další jógové aktivity pořádají. Český svaz Jóga v denním životě, z.s. sdružuje, zastřešuje a koordinuje činnost 27 samostatných poboček (zapsaných spolků) a dalších menších skupin ve městech a obcích a všech certifikovaných učitelů jógy tohoto systému na území České republiky. I díky těmto spolkům dnes každý týden po celé republice probíhá několik set kurzů podle našeho systému.

Oslava 50 let systému Jóga v denním životě v ČR 17. dubna 2023 v Kaiserštejnském paláci v Praze - článek, fotky a videa najdete zde.

Přečtěte si úryvek z připravované autobiografie paramhans svámího Mahéšvaránandy o jeho první návštěvě Československa zde.

Koprivnice Olomouc

Archivní foto z jógového cvičení vedeného autorem systému Jóga v denním životě v 70. letech na Moravě.

1990 list Vaclav Havel

Archivní děkovný dopis paramhans svámímu Mahéšvaránandovi od prezidenta Václava Havla z ledna 1990.