Slavíme 50 let Jógy v denním životě v Česku!

3. 3. 1973 do tehdejšího Československa poprvé přijel indický jógový Mistr a autor systému Jóga v denním životě paramhans svámí Mahéšvaránanda. A tak si letos připomínáme 50. výročí jeho působení v Česku. Za tu dobu u nás Višvaguru Mahéšvaránanda vychoval několik generací žáků a cvičitelů jógy a ovlivnil životy dalších desítek tisíců lidí prostřednictvím svých přednášek, videí, knih a kurzů. Mnoho lidí si díky němu zvolilo jógu jako životní styl a duchovní cestu, další inspiroval k přechodu k vegetariánství, zdravějšímu způsobu života, nebo třeba k ochraně zvířat a přírody.

V roce 1973 přijel Svámídží do Československa na pozvání Čechů, kteří se již delší dobu zajímali o jógu, cvičili ji, ale toužili po živém indickém učiteli jógy. Svámídží měl už v té době ášram a základnu ve Vídni. V době komunismu nebylo samozřejmě snadné jógové programy pořádat. Přesto se to podařilo a první přednášku měl Svámídží v Opavě. Jak si asi dokážete představit, tématem veřejných programů nemohly být duchovní otázky, ale čistě fyzické aspekty cvičení jógy. Duchovní témata se pak probírala tajně po večerech na neformálních setkáních v soukromých bytech. Ačkoliv byly vnější podmínky zdánlivě nepříznivé, o setkání se Svámídžím a jeho programy byl v tehdejším Československu hluboký a živý zájem. Někteří cvičitelé, kteří přišli ke Svámídžímu již v té době, dodnes vedou kurzy jógy. A bylo to právě v tehdejším Československu, kde Svámídží vymyslel v diskusi se svými místními žáky název systém Jóga v denním životě pro komplexní soubor fyzických, dechových a mentálních jógových technik.

Po listopadu 1989 přišel boom v počtu našich kurzů jógy i neziskových organizací, které tyto kurzy a další programy pořádají. Nezisková zastřešující organizace Český svaz Jóga v denním životě byla založena v roce 1995 a nyní sdružuje, zastřešuje a koordinuje činnost 27 samostatných poboček (spolků) a dalších menších skupin ve městech a obcích a všech učitelů jógy tohoto systému na území České republiky. I díky těmto spolkům dnes každý týden po celé republice probíhá několik set kurzů podle našeho systému.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Již můžete uvažovat o programu pro děti  na  letní prázdniny.

Příměstský tábor s keramikou a jógou.  

Vede jej náš zkušený cvičitel  Jógy v denním životě, Mgr. Petr Gardelka.

Tento tábor pořádá každá rok výtvarný atelier Kruh, se kterým spolupracujeme.

Hlavní náplní  je výtvarná činnost (keramika), ale každý den je hodinová lekce Jógy v denním životě  venku na louce nebo v  Jógacentru Olomouc, 28.října 9.

Veškeré informace:

https://atelierkruh.cz/produkt/primestsky-tabor-atelieru-kruh-s-keramikou-a-jogou/

PG  Mgr. Petr Gardelka, telefon: 608 321 162, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informace o aktuálních programech v  největším jógovém středisku v ČR  ve Střílkách naleznete zde:

https://joga.cz/jogacentra/jihomoravsky-kraj/strilky-a-okoli

Na tyto programy se můžete sami přihlašovat.

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Historická událost:

22.1.2017  ( a předtím i  1.9.2015)  navštívil  Višvaguru  Paramhans  svámí  Mahéšvaránanda   Jógacentrum  Olomouc.

 

Svamidzi Olomouci 22 01 2017