bindu = bod, kapka

Bindu čakra se nalézá pod vlasovým vírem na temeni hlavy. Její lotos má dvacet tři okvětních plátků. Symbolem této čakry je měsíc, nositel životní síly (prány). Mantrou je ŠIVÓ HAM („Já jsem Šiva“) a božstvem Pán Šiva se srpkem měsíce ve vlasech. Pán Krišna řekl: „Měsíčním nektarem živím všechny rostliny.“ (Bhagavadgíta XV/13)

Bindu čakra je důležitým „centrem zdraví“ – napomáhá tělesnému, psychickému i duchovnímu ozdravění. Podporuje sílu zraku, zklidňuje emoce, harmonizuje a pročišťuje. S její pomocí jsme schopni ovládat hlad a žízeň a přemoci nezdravé stravovací návyky. Koncentrace na tuto čakru pomáhá při depresích, nervozitě a při pocitech úzkosti a tísně v srdeční krajině.

V bindu čakře lze získat tělesné i duševní zdraví, vitalitu a mládí – a to proto, že se zde vytváří amrit, „nektar nesmrtelnosti“. Většinou však stéká do manipúra čakry a v jejím ohni je spálen, aniž by ho naše tělo mohlo využít.

Rišiové v dávných dobách proto pátrali po způsobu, jak tento nektar zachytit a umožnit tělu, aby z něj mělo prospěch. Podařilo se jim objevit způsob, jak amrit zužitkovat pomocí višuddhi čakry a jazyka. Na jazyku se totiž vyskytují jemná energetická centra, propojená vždy s určitou částí těla nebo s určitým orgánem. Pokud se podaří zadržet nektar ve višuddhi, zachytit ho jazykem a pomalu jej vstřebávat, podobně jako homeopatický lék, jeho blahodárný účinek se energetickými drahami z jazyka rozšíří do celého těla.

Jógovou technikou udždžájí pránájámy s khéčarí mudrou pak můžeme nektar rozvést dále do těla, a ještě tak rozšířit jeho léčivý účinek.

Detailní popis bindu čakry najdete zde.