viš = jed

šuddhi = pročištění

Višuddhi čakra se nachází v oblasti hrdla. Její mantrou je HAM, barva je fialová. V této čakře dosahujeme pátého stupně, pátého prvku: ákáši (prostoru).

Višuddhi čakra je výchozím místem pro udána pránu, jejímž úkolem je očišťovat tělo od jedovatých látek. Odtud pochází i název této čakry. Nejde však pouze o tělesnou rovinu, očista se týká i mysli a ducha.P otlačené problémy a nepříjemné zkušenosti, které jsme v životě „spolkli“, dále existují v našem podvědomí, a to až do té doby, než je znovu vyvoláme a pak pročistíme a vyřešíme.

Božstvem višuddhi je Brahmá, Stvořitel, symbol vědomí. Když se vědomí v meditaci rozpustí v ákáše, získáváme moudrost a poznání. Na vyobrazení višuddhi čakry to znázorňuje bílý slon a měsíc jako symbol mysli.

Višuddhi skýtá neomezený pocit štěstí a svobody. V této čakře se dostávají ke slovu nejrůznější schopnosti. Projevem tohoto vývojového stupně je jasný hlas, dar řeči a zpěvu, vyvážené myšlení i city.

Pokud jsme však ještě ve vývoji nedospěli tak daleko, může nám tato čakra způsobit i těžkosti. Při jejím zablokování nás přepadají pocity strachu, nesvobody a omezení a trpíme problémy se štítnou žlázou i s krční oblastí, fyzicky neodůvodněnými potížemi při polykání, zábranami při mluvení, nervozitou a trémou.

Višuddhi čakra má šestnáct okvětních plátků symbolizujících šestnáct schopností (kalá), které je člověku dáno rozvinout. Číslo 16 také souvisí se 16 samohláskami sanskrtské abecedy, neboť višuddhi čakra je centrem zvuku. Lze zde také dosáhnout vak siddhi, mimořádné schopnosti, díky níž se všechna vyřčená slova stávají skutečností.

Detailní popis višuddhi čakry najdete zde.