Základní pozice:
leh na břiše

Koncentrace:
na svalstvo nohou a zad a na manipúra čakru

Dýchání:
v souladu s pohybem, zádrž dechu v pozici

Počet opakování:
1–3x

Provedení:
Lehněte si na břicho. Hlavu si opřete o bradu nebo ji otočte na jednu stranu a tváří ji položte na podložku. Dlaně otočte k podložce a zasuňte pod stehna. >S nádechem zatlačte dlaně do podložky a zdvihněte natažené nohy co nejvýše. >Zadržte dech a setrvejte v této pozici, dokud je vám to příjemné. >S výdechem se vraťte do výchozí polohy.

  • Zpočátku proveďte ásanu 3x bez delší výdrže, a až ji zvládnete, zůstaňte v pozici několik minut a normálně dýchejte.

Varianta:
Předpažte a otočte dlaně dolů. Brada leží na podložce. >S nádechem zvedněte paže, nohy, trup a hlavu od podložky. Váha těla spočívá na břiše. >Zadržte dech a zůstaňte v pozici. >S výdechem se pomalu vraťte do výchozí polohy.

Účinky:
Cvičení působí na manipúra čakru. Posiluje sebevědomí a je dobré proti depresím. Zvýšený tlak na břicho stimuluje funkci všech břišních orgánů. Doporučuje se při potížích způsobených překyselením žaludku. Podněcuje činnost žláz s vnitřní sekrecí. Posiluje svaly nohou, pánve a zad, podporuje správné držení těla a udržuje štíhlou linii. Je vhodné pro lidi, kteří mají nedostatek pohybu.

Pozor:
Při pokročilé artróze kyčlí, při bolestech v oblasti bederní páteře a při kýle se cvičení nemá provádět. Při vysokém krevním tlaku, zvýšeném nitroočním tlaku nebo srdeční slabosti se má provádět pouze dynamicky a bez zádrže dechu či bez delších výdrží v pozici.

Ásana je začleněna do následujících kategorií:
Ásany a cvičení na povzbuzení funkce ledvin
Ásany a cvičení na posílení pánevního svalstva
Ásany a cvičení na posílení svalstva nohou