Základní pozice:
leh na břiše

Koncentrace:
na protažení zad a na svádhišthána čakru

Dýchání:
v souladu s pohybem, zádrž dechu v pozici

Počet opakování:
1–3x

Provedení:
Lehněte si na břicho, bradu nebo čelo si opřete o podložku a ruce opřete vedle těla v úrovni ramen. Nohy jsou natažené. >S nádechem se postupně od hlavy zvedejte, obratel po obratli, do hrudního záklonu. Opíráte se o dlaně, pánev zůstává na podložce. Hlava je v záklonu, pohled směřuje vzhůru. Ramena tlačte dolů. >Zadržte dech a zůstaňte v této pozici tak dlouho, jak je vám to příjemné. >S výdechem se pomalu vraťte do výchozí polohy.

  • Zpočátku proveďte ásanu 3x bez delší výdrže, a až ji zvládnete, zůstaňte v pozici několik minut a normálně dýchejte.

Účinky:
Cvičení harmonizuje svádhišthána čakru. Mírní zlost i hněv a působí příznivě na ledviny a játra. Ásana je zvlášť vhodná především pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání. Zlepšuje ohebnost páteře, zejména hrudní části, a působí jako prevence proti bolestem zad.

Pozor:
Při tomto cvičení by se měla protáhnout především hrudní páteř a celá páteř by měla být rovnoměrně prohnutá. Pokud cítíte při cvičení bolest v oblasti bederní páteře, pak ho neprovádějte. Při vysokém krevním tlaku nebo srdečních onemocněních se má cvičení provádět pouze dynamicky v rytmu dechu a bez dechových zádrží.

Ásana je začleněna do následujících kategorií:
Ásany a cvičení na povzbuzení funkce ledvin