Základní pozice:
leh na zádech

Koncentrace:
na višuddhi čakru

Dýchání:
v souladu s pohybem, normální dech v pozici

Počet opakování:
1–2x

Provedení:
Položte se na záda. >Přejděte do lehu vznesmo: s nádechem zvedněte nohy (napnuté nebo s pokrčenými koleny), pánev a trup od podložky a podepřete si záda rukama. Pomalu protáhněte nohy i záda směrem vzhůru, až se váha těla přesune na šíji, ramena a nadloktí. Brada se dotýká hrudníku, záda a nohy tvoří pokud možno jednu svislou přímku. >Dýchejte normálně a setrvejte v pozici 1–5 minut. >S výdechem skrčte nohy, spusťte kolena až k hlavě a vraťte se pomalu, obratel po obratli, do výchozí polohy.

Účinky:
Cvičení stimuluje višuddhi čakru, zbavuje tělo jedů a harmonizuje mysl. Usměrňuje funkci štítné žlázy. Jako každá obrácená poloha povzbuzuje ásana činnost kardiovaskulárního systému. Zvýšené prokrvení mozku a smyslových orgánů v hlavě zlepšuje jejich funkci. Poloha odlehčuje žilnímu oběhu v nohách a pomáhá při oteklých nohou. Má také příznivý vliv na všechny orgány v břiše. Tlakem těchto orgánů na bránici učí vnímat brániční dech a posiluje bránici. Protahuje krční páteř a aktivizuje zádové svaly.

Pozor:
Při vysokém krevním tlaku, závratích, zvýšené činnosti štítné žlázy, glaukomu a poruchách krční páteře se cvičení nesmí provádět. Děti do 14 let by ásanu měly cvičit bez výdrží v pozici.

Ásana je začleněna do následujících kategorií:
Ásany a cvičení na aktivování štítné žlázy
Ásany a cvičení na povzbuzení zpětného toku krve v žilách