Základní pozice:
vadžra ásana

Koncentrace:
na celé tělo

Dýchání:
v souladu s pohybem, normální dech v pozici

Počet opakování:
1–3x

Provedení:
Posaďte se do vadžra ásany. >Zhluboka se nadechněte. >S výdechem opřete dlaně a hlavu o podložku tak, aby společně tvořily rovnostranný trojúhelník. >Dýchejte normálně. Přejděte do stoje na hlavě: zvedněte pánev vzhůru a kolena položte na nadloktí. Záda mají být pokud možno rovná. Váha těla spočívá na hlavě a rukou. Nyní pomalu natáhněte nohy vzhůru. Nějakou dobu setrvejte v pozici. >S výdechem skrčte nohy tak, aby kolena ležela na nadloktích. Pomalu se vraťte do výchozí polohy.

  • Zpočátku proveďte ásanu 3x bez delší výdrže, a až ji zvládnete, zůstaňte v pozici několik minut a normálně dýchejte.

Účinky:
Cvičení vede energii do horních čaker. Posiluje ramenní a zádové svaly, šíji a zápěstí. Tak jako všechny obrácené polohy prokrvuje ásana mozek a smyslové orgány v hlavě, a tím stimuluje jejich funkci. Odlehčuje žilnímu oběhu v nohách. Působí příznivě na všechny vnitřní orgány, cvičí koncentraci, zklidňuje a při únavě osvěžuje.

Pozor:
Cvičení provádějte pomalu a soustředěně. Při vysokém krevním tlaku, cévních poruchách v oblasti hlavy, zvýšeném nitroočním tlaku a při problémech v oblasti krční páteře se ásana nesmí provádět.

Po tomto cvičení se uvolněte v ánanda ásaně.