Základní pozice:
sed

Koncentrace:
na záda a kyčle, na manipúra čakru a višuddhi čakru

Dýchání:
v souladu s pohybem, normální dech v pozici

Počet opakování:
1x každou nohou

Provedení:
Skrčte únožmo pravou, položte si pravý nárt na levé stehno co nejblíže k tříslu. Pomocí paží přejděte do lehu na zádech. Proveďte v pozici sarvánga ásanu, rukama si podepřete záda. >Dýchejte normálně a přejděte do hala ásany: položte levou nohu za hlavu, až se prsty dotknou podložky. Pravá noha zůstává na levém stehnu. Vzpažte a uchopte oběma rukama prsty levé nohy, levé koleno zůstává v protažení. >Dýchejte normálně a setrvejte v pozici. Opět si podepřete záda a přejděte do sarvánga ásany. >S výdechem se, obratel po obratli, vraťte do lehu na zádech a pak do výchozí polohy. Cvičení proveďte s vystřídáním nohou.

Účinky:
Účinek ásany je podobný jako u hala ásany, dochází však k většímu jednostrannému tlaku na břicho, a tím k větší stimulaci břišních orgánů. Cvičení posiluje celý nervový a žlázový systém, podporuje krevní oběh i „trávicí oheň“ a upravuje tělesnou váhu. Protahuje svaly zad, kyčlí a nohou. Zlepšuje pohyblivost páteře a zesiluje pocit tělesné pohody. Je zvlášť vhodné pro nácvik lotosového sedu. Ásana působí na višuddhi čakru a manipúra čakru.

Pozor:
Při poškození meziobratlových plotének, při potížích s kolenními a kyčelními klouby a v těhotenství se ásana nemá provádět.

Uvolněte se krátce v ánanda ásaně a pak jako protipolohu proveďte matsja ásanu.