Základní pozice:
sed

Koncentrace:
na uvolnění kyčlí a na manipúra čakru

Dýchání:
v souladu s pohybem, zádrž dechu v pozici

Počet opakování:
2–3x

Provedení:
Posaďte se do širokého sedu roznožného a ruce si položte na stehna. >S nádechem pokrčte mírně kolena. >Úplně vydechněte, předkloňte se – pohyb vychází z kyčlí – a protáhněte paže, s dlaněmi obrácenými dolů, z vnitřní strany pod koleny. Pomalu suňte trup dopředu, až se brada a hrudník dotýkají podložky. Paže protáhněte co nejvíce vzad. Nohy se snažte příliš nekrčit. >Dýchejte normálně a setrvejte v pozici. >S nádechem se vraťte do výchozí polohy.

Účinky:
Cvičení aktivizuje vnitřní orgány, působí zejména na močový systém, ženské pohlavní orgány a na oblast konečníku. Osvěžuje celé tělo. Působí proti depresím a stimuluje solární plexus. Ásana zvyšuje pohyblivost kyčelních kloubů a protahuje svalstvo zad a dolních končetin. Působí proti kulatým zádům, a je proto vhodným cvičením pro děti.

Pozor:
Kúrma ásana se řadí k pokročilým ásanám a měla by být tedy prováděna pomalu a s plnou kontrolou. Předpokladem pro ásanu je zvládnutí variant paščima utthána ásany z 5. dílu. Při potížích s ramenními, loketními či kyčelními klouby a po zlomeninách v těchto místech se ásana nemá provádět.

Ásana je začleněna do následujících kategorií:
Ásany a cvičení na zlepšení pohyblivosti kyčelních kloubů