Základní pozice:
vadžra ásana

Koncentrace:
na rovnováhu

Dýchání:
normální dech

Počet opakování:
1–2x

Provedení:
Přejděte do dřepu s koleny mírně od sebe, paty jsou u sebe. >Předkloňte se a opřete se dlaněmi o podložku tak, že prsty směřují k chodidlům. Pokrčte paže, přitáhněte předloktí a lokty k sobě a trupem nalehněte na nadloktí. Váhu těla přeneste dopředu. >Protáhněte nohy vzad, opřete se prsty nohou o zem a pak je zvedněte. V této poloze se pokuste nalézt rovnováhu. Trup a nohy jsou ve vodorovné poloze, váha těla spočívá pouze na dlaních. >Zůstaňte chvíli v pozici a pak se vraťte do výchozí polohy.

Účinky:
Cvičení působí proti depresím, neboť aktivizuje solární plexus a manipúra čakru. Stimuluje plíce, játra, slinivku břišní a ledviny, posiluje bránici. Brání tvorbě plynů v trávicí soustavě. Pomáhá proti cukrovce, zlepšuje rovnováhu těla a schopnost koncentrace, posiluje svaly paží, zad, hýždí i nohou a pomáhá při třesu rukou.

Pozor:
Po operaci břicha, při potížích v zápěstí nebo v loketních kloubech, při zvýšeném nitroočním tlaku či vysokém krevním tlaku se cvičení nemá provádět. Také v těhotenství a při menstruaci se má ásana vynechat.

Ásana je začleněna do následujících kategorií:
Ásany a cvičení na aktivování slinivky břišní (proti cukrovce)
Ásany a cvičení proti depresím