Jsou dva druhy néti:

Džala néti

néti se slanou vodou

Provedení:

  • Do speciálně zhotovené nádoby (konvička na néti) nalijte teplou slanou vodu (cca 38–40 °C, cca 1 čajová lžička soli na 1 litr vody [1]), nahněte se nad umyvadlo a zastrčte zobáček konvičky do pravé nosní dírky (tím se nosní dírka uzavře). Nakloňte hlavu mírně dopředu a současně k levé straně, aby voda mohla vtékat do levé nosní dírky. Dýchejte otevřenými ústy.

  • Když proteče nosem asi polovina obsahu konvičky, konvičku vyndejte a vyfrkněte vodu pomocí kapálabháti nejdříve pravou a potom levou nosní dírkou a nakonec oběma nosními dírkami současně.

  • Pak zasuňte konvičku do levé nosní dírky a nakloňte hlavu doprava tak, aby voda mohla vtékat do pravé nosní dírky. Potom se zbylá voda opět vyfrkne pomocí kapálabháti. Je důležité, aby ústa zůstala otevřená, neboť jinak hrozí nebezpečí, že se voda dostane do uší.

Néti byste měli provádět každý den ráno.

Účinky:
Příznivě ovlivňuje činnost všech smyslových orgánů v oblasti hlavy. Posiluje zrak a působí proti přílišné únavě očí (např. při dlouhodobé práci s počítačem). Může velmi pomoci při bolestech hlavy, posiluje paměť a schopnost koncentrace, pomáhá při mnoha problémech s nosními a čelními dutinami. Působí jako prevence proti rýmě a zánětu čelních dutin a při pravidelném provádění může odstranit nebo alespoň zmírnit sennou rýmu a alergii na pyl.

Pozor:
Neprovádějte při akutním nachlazení, při zánětu čelních dutin a při bolestech uší.

Sútra néti

néti s povoskovaným pruhem bavlny nebo gumovým katétrem

Tento typ néti se provádí s pruhem bavlny (případně bavlněnou šňůrou), který se před použitím napustí roztaveným včelím voskem. Lze použít také katétr. Technika sútra néti vyžaduje určitou praxi, a proto by se poprvé měla cvičit pod vedením učitele systému „Jóga v denním životě“.

Podobně jako džala néti pročišťuje i sútra néti důkladně celý nos. Navíc dochází ještě k jemné masáži, díky níž se účinek tohoto typu néti ve srovnání s průplachem nosu slanou vodou ještě zvýší.

Technika sútra néti je vhodná zejména pro toho, kdo má zúžené nosní dírky, a proto trpí dýchacími problémy. Po odpovídající průpravě ji lze praktikovat každý druhý den nebo i denně.