V józe platí pravidlo: alespoň jednou denně pohnout každým svalem. Rozproudí se tím energie a rozpustí blokády. S energií je to jako s vodou: voda, která neproudí, se postupně znečišťuje; tekoucí voda však zůstává čistá. Proto bychom měli i my denně procvičit břišní svaly a střeva. Naulí velice účinně napomáhá trávení a vyměšování.

Jako průpravné cvičení je dobré provádět následující techniku:

Agnisára krija

průpravné cvičení

Provedení:
Postavte se do stoje mírně rozkročného. >Zhluboka se nadechněte nosem. >Úplně vydechněte ústy, přitom lehce pokrčte kolena a opřete se dlaněmi o stehna. >Propněte paže. Záda jsou rovná, hlava vzpřímená. Uvolněte břišní svaly. >Zadržte dech a pohybujte mohutně a rychle břišní stěnou 10–15x směrem dovnitř a ven. >Nadechněte nosem a napřimte se. >Cvičení zopakujte 3–5x.

agnisára krija

Účinky:
Agnisára krija aktivizuje manipúra čakru a probouzí „trávicí oheň“. Podporuje látkovou výměnu, posiluje imunitní systém a pomáhá při cukrovce.

Pozor:
Cvičení provádějte jen s prázdným žaludkem. Během těhotenství, menstruace a po operaci břicha se technika neprovádí. Při onemocněních střeva a slinivky se nejdříve poraďte s lékařem.

Pokud jste cvičili agnisára kriju několik týdnů, můžete přejít k nácviku naulí.

Naulí

Provedení:
Postavte se do stoje mírně rozkročného. >Hluboce se nadechněte nosem. > Vydechněte ústy a s rovnými zády se předkloňte. Mírně pokrčte kolena a opřete se dlaněmi o stehna. Vtáhněte postranní svaly břišní a souběžně s tím stáhněte přímý břišní sval. Tak vznikne silný dojem víru v celé dutině břišní. >Až pro vás bude obtížné dále zadržovat dech, nadechněte se a s nádechem se narovnejte. >Tento postup můžete opakovat 5–6x, případně tak dlouho, dokud se neunaví břišní svaly. >Po nějaké době se vám podaří pohybovat přímým břišním svalem zprava doleva a naopak a později s ním také provádět kruhovité pohyby.

Účinky:

  • Naulí posiluje břišní svaly, masíruje střeva a orgány v podbřišku, upravuje krevní tlak a působí jako prevence proti cukrovce. Pomáhá při pálení žáhy a při kožních problémech (akné).
  • Naulí patří ke cvičením, která nesmírně blahodárně působí na zdraví, neboť povzbuzuje a upravuje celý zažívací systém. Mnohé nemoci mají svůj původ v procesu zažívání: bolesti hlavy, kožní onemocnění, cukrovka a mnohdy také rakovina. To vše mohou způsobovat jedovaté látky a nečistoty, které se včas nevyloučily a zůstaly v těle.

Pozor:
Cvičte jen s prázdným žaludkem. V těhotenství nebo při ledvinových a žlučových kamenech cvičení neprovádějte.