Tato technika se také nazývá gadžakarna (gadž = slon). Když je slonovi špatně od žaludku, strčí si chobot hluboko do jícnu a vysaje obsah žaludku. Gadžakarna je tedy odpozorována z přírody. Pomáhá při žaludeční nevolnosti, když jsme snědli něco nestravitelného či zkaženého, při překyselení žaludku a může přinést zlepšení u astmatu a alergií na určité potraviny.
Džala dhauti neboli kundžara krija
Provedení:
Smíchejte dva litry vody teplé 40 °C s jednou čajovou lžičkou soli, postavte se do stoje vzpřímeného a postupně vypijte všechnu vodu, skleničku po skleničce. > Pak se mírně předkloňte, levou rukou lehce tlačte na břicho a ukazováček a prostředníček pravé ruky strčte do krku. Jazyk se tak zatlačí dolů, a tím se vyvolá nutkání ke zvracení. Celé množství vody vyjde ven během půl minuty.
Techniku lze provádět 1–2x týdně, nejlépe ráno na lačný žaludek.
Účinky:
Příznivě působí při překyselení žaludku, alergiích a astmatu. Odstraňuje zápach z úst.
Pozor:
Při vysokém krevním tlaku a zvýšeném nitroočním tlaku byste techniku neměli provádět.
Sútra dhauti
Provedení:
Asi 3 m dlouhý a 10 cm široký pruh bavlny ponořte do mísy s teplou slanou vodou (cca 1/2 čajové lžičky soli na 1 l vody) a pak pomalu kousek po kousku polykejte, až z úst vyčnívá zhruba dvaceticentimetrový kousek. Přitom se můžete trochu napít slané vody. Celý proces trvá přibližně 5 minut. > Pak stejně pomalu látku opět vytáhněte. Zadrhne-li někde, vypijte trochu slané vody. Při vytahování bavlněného pásu vidíme, jak je spodní část látky úplně žlutá a zelená od žluči.
Účinky:
Dhauti pročišťuje žaludek i horní trávící cesty, snižuje kyselost žaludku a pomáhá při bronchitidě a astmatu.
Pozor:
Sútra dhauti je náročná technika a poprvé by se měla provádět pod vedením učitele systému „Jóga v denním životě“.